Mi mindenre jó a tökmagolaj?
A tökmagolaj természetes forrása a vitaminoknak, nyomelemeknek és az esszenciális zsírsavaknak, tehát egy rendkívül sokoldalú, tápértékben gazdag és az egészségre jótékony tulajdonságokkal rendelkező tápanyagról beszélünk.
Tökmagolaj, az arany színű tápanyagraktár
Ahogyan azt az előző oldalon tökmagban fellelhető vitaminok és nyomelemek - cink, foszfor, kálium, magnézium, mangán - fontos szerepet játszanak az enzimatikus és hormonszabályozó folyamatokban, támogatják a sejtfalat alkotó hártya felépítését, a megfelelő napi beviteli mennyiség esetén pedig támogatják egyéb vitaminok normál felszívódását a szervezetben. A tökmagolaj gyakori alkalmazása azonban egyéb, különféle betegségekre való jótékony hatása is megmutatkozhat, így például alkalmazható prosztata- és húgyhólyagproblémák, paraziták és férgek esetében, valamint depresszív, szorongásos gondok kezelésére is.
Prosztata és a húgyhólyag kezelése
A tökmagolajban található fitokémiai anyagok csökkenthetik a prosztatában található a prosztata sejtek elburjánzásáért, ezáltal a prosztatamegnagyobbodásért felelős dihidrotesztoszteron (DHT) mennyiségét. A tökmagolajban található cink pedig kiemelten fontos szereppel bír az egészséges prosztataműködés tekintetében. A tökmagolaj szintén hatással lehet az egészséges húgyhólyag egészségére is: a benne található magnézium, cink és triptofán ugyanis segítheti a túlzott aktivitású húgyhólyagműködés normalizálódását.
Paraziták, férgek ellen
A tökmagolaj, a hagyma és a szójatej kombinációjával természetes "vitaminbombát" készíthetünk az emésztőrendszerben található paraziták és férgek működésének megfékezésére. A házi készítésű gyógyhatású készítményhez szükségünk van tökmagolajra, beáztatott tökmagokra, hagymára, szójatejre és mézre. Felhasználása a következő: három óránként fogyasszunk el egy kis kanál tökmagolajat, majd a beáztatott tökmagokat fél hagymával, fél csésze szójatejjel és egy teáskanál mézzel keverjük el és szintén fogyasszuk el. Ezt a kis turmixot kell naponta háromszor, három napon keresztül magunkhoz venni.
Depresszió kezelése
A depressziót egyik kiváltó oka a szervezetben lévő kémiai egyensúly felbomlása - például a triptofán nevű vegyület nem megfelelő szintű jelenléte okozhat alvászavarokat, szorongást, hangulatingadozást, étvágyromlást és különböző jellegű fizikai fájdalmat. A tökmagolaj jótékony hatását a depresszió tüneteinek kezelésében a benne található cink, magnézium növényi eredetű omega-3 zsírsavak segítségével fejtheti ki, valamint maga a tökmagolaj is természetes triptofánforrás. Egy negyed bögre (kb. 55 g) tökmagolaj a napi magnéziumbeviteli szükséglet csaknem felét magába foglalja.