Az alábbiakban összegezzük néhány pontban, milyen egészségügyi előnyökkel jár a hidegen sajtolt növényi olajok fogyasztása az eltérő feldolgozási folyamatok során előállított olajokhoz viszonyítva.
1. Tápanyagtartalom megőrzése: A hidegen sajtolás során a magokat vagy egyéb növényi részeket alacsony hőmérsékleten préselik ki, ami segít megőrizni az olajokban található tápanyagokat - vitaminokat, ásványi anyagokat és antioxidánsokat. Míg magas hőmérsékleten a tápanyagok lebomlanak vagy legalábbis arányuk csökken, alacsony hő hatására az értékes növényi olajokat tápanyagtartalma megmarad.
2. Kellemesebb íz és aroma: A hidegen sajtolás folyamata során a növényi olajok megőrzik a mag és egyéb növényrészek jellegzetes ízét és aromáját. Az ilyen olajokat nagyra értékelik a gasztronómiában, mivel gazdagabb ízvilágot és intenzívebb aromát kölcsönöznek az ételeknek.
3. Egészségesebb választás: Mivel a hidegen sajtolt olajoknál nem alkalmaznak kémiai eljárásokat vagy magas hőmérsékletet, így kevesebb káros anyag keletkezik a folyamat során. (Emellett ezek az olajok gyakran természetes, nem genetikailag módosított növényekből származnak, ezen kívül bio minősítéssel is rendelkeznek.)
Általánosságban elmondható, hogy a hidegen sajtolt tökmagolaj alkalmazása inkább hideg ételekhez és salátákhoz ajánlott, mely ételekben az olaj aromája a legintenzívebben érvényesül, tápanyagtartalma pedig legmagasabb arányban megmarad. A tökmagolaj kiválóan illik például a friss zöldségek, saláták, dresszingek, szószok, levesek és hideg tészták elkészítéséhez (lásd: Tökmagolaj a konyhában c. írás).
Azonban ha mégis szeretnél hőkezelésnél használni tökmagolajat, néhány dologra figyelj:
1. Alacsony hőmérséklet: A tökmagolajat alacsony hőmérsékleten, kíméletesen használd. Érdemes inkább közepes hőmérsékleten vagy alacsony lángon főzni vele.
2. Utólagos adagolás: Mivel a tökmagolaj érzékenyebb a hőre, ha teheted, utólag add hozzá az ételhez - miután már levetted a tűzről vagy kikapcsoltad a főzőlapot.
3. Párolás vagy sütés vége felé: Ha sütés vagy párolás során szeretnéd használni, akkor érdemes a folyamat végén adagolni az ételhez, amikor már nem lesz magas hőmérsékleten. Például zöldségek vagy hal sütése vagy párolása során az utolsó percekben adhatod hozzá.
Kerüld a hosszú ideig tartó erős hőhatást, mert az károsíthatja az olaj ízét és tápanyagtartalmát!
A Solio Tökmag olaj érelmeszesedés ellen is jól hasznosul, lassítja azt. Bőrgyulladások kezelésére, és még számtalan – az orvosok által előírt – gyógykezelések kiegészítéseként használatos.
A tökmagolaj közreműködik a prosztata és húgyhólyag rendes működésének fenntartásához, ezzel a megfelelő prosztata működéshez. Magas telített és többszörösen telítetlen zsírsav tartalmánál fogva kedvező a testi- és szellemi frissességhez.
Solio Tökmag olaj remek étolajként, de elsősorban saláta olajként használatos. Az utóbbi években, mint gyógyolajat kapszulázva is forgalmazzák, de elterjedten használja a kozmetikai ipar is.